Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Kontakt

Urząd Gminy w Sicienku

ul. Mrotecka 9, 86-014 Sicienko
tel. (+48) 52 31 17 440
fax (+48) 52 31 17 400

e-mail: gmina@sicienko.pl

skrzynka ePUAP: /eyjyl9852g/skrytka
adres e-Doręczeń: AE:PL-44486-90909-HTRVR-34

Gmina | NIP: 554-26-57-609 | Regon: 092350694 
Urząd  | NIP: 953-10-23-659 | Regon: 000547023

serwis www.sicienko.pl

Wróć

Choroba alkoholowa

Objawy „choroby alkoholowej”: 

  • Zmiana tolerancji na alkohol: 
    • Podwyższenie tolerancji ujawnia się, gdy wypicie tej samej ilości co kiedyś powoduje słabsze niż poprzednio efekty - żeby uzyskać ten sam efekt co poprzednio trzeba wypijać więcej niż kiedyś. 
    • Obniżenie tolerancji ujawnia się, gdy przy dawkach alkoholu mniejszych niż poprzednio pojawiają się podobne efekty nietrzeźwości. 
  • Objawy abstynencyjne: 
    Gdy człowiek przerywa dłuższe picie lub zmniejsza ilość wypijanego alkoholu pojawiają się bardzo przykre objawy - niepokój drażliwość, dreszcze i drżenie kończyn, skurcze mięśniowe, poty, nudności, a nawet zaburzenia świadomości i majaczenia. Osoba uzależniona stara się szybko usunąć te cierpienia przy pomocy alkoholu.
  • Subiektywne poczucie łaknienia alkoholu:
    W miarę upływu czasu bez alkoholu pojawiają się nieprzyjemne doznania podobne do głodu i wewnętrznego przymusu wypicia, połączonego z poczuciem paniki i obawą, że się nie wytrzyma długo bez alkoholu.
  • Koncentracja życia wokół picia: 
    Obecność alkoholu w życiu codziennym staje się czymś bardzo ważnym, dużo uwagi i zabiegów jest skoncentrowanych wokół okazji do wypicia i dostępności alkoholu.
    Po wypiciu pierwszej porcji al­koholu ujawnia się niemożność skutecznego decydowania o ilości wypijanego alkoholu i o momencie przerwania picia.
  • Zaburzenia pamięci i świado­mości: 
    Po wypiciu pojawiają się "dziury pamięciowe", całe fragmenty wydarzeń znikają 
    z pamięci, mimo próby obrony pozorów rozumności i ciągłości postępowania coraz więcej rzeczy dzieje się poza świadomością osoby uzależnionej.
  • Nawroty picia po próbach utrzymywania okresowej abstynencji: 
    Od czasu do czasu człowiek dostrzega, że picie wymyka się spod jego kontroli i próbuje udowodnić sobie lub innym, że potrafi nad tym zapanować, jednak próby te przynoszą niepowodzenie. 

Kto jest szczególnie zagrożony tą chorobą? 

  • Osoby intensywnie pijące w młodym wieku,
  • Osoby, w których otoczeniu (np. w rodzinie) pito dużo alkoholu,
  • Osoby „zapijające” problemy osobiste, gdy picie jest „sposobem na życie”, 
  • Osoby nieświadome działania alkoholu, łatwo ulegające presji otoczenia, 
  • Osoby mające tzw. mocną głowę (o dużej tolerancji na alkohol).  

Wielu dorosłych ludzi mogłoby uniknąć kłopotów wynikających z nadużywania alkoholu, gdyby nauczyli się dostrzegać odpowiednio wcześnie sygnały wskazujące, że picie alkoholu staje się zbyt ważną i niebezpieczną sprawą w ich życiu. 

Lista sygnałów ostrzegawczych: 

  1. Gdy ktoś pije pomimo szkód spowodowanych przez picie;
  2. Gdy ktoś jednorazowo wypija większe ilości płynów zawierających powyżej 100 gramów ETOH (5 dużych piw lub jeden litr wina, lub ćwierć litra wódki); 
  3. Gdy ktoś regularnie codziennie wypija więcej niż 20 gramów ETOH (2 piwa lub dwie lampki wina lub kieliszek 50g wódki) lub gdy zaczyna dzień od picia alkoholu (np. poranne piwo); 
  4. Gdy ktoś "klinuje", czyli używa alkoholu do usuwania przykrych skutków poprzedniego picia, a więc sięga po alkohol z samego rana po intensywnym piciu wieczorem; 
  5. Gdy ktoś pije alkohol w samotności oraz w sytuacjach, gdy odczuwa zmęczenie, dolegliwości fizyczne, smutek i cierpienie; 
  6. Gdy ktoś zaniedbuje obowiązki i zadania z powodu picia; 
  7. Gdy ktoś ma trudności w przypominaniu sobie, co się działo poprzedniego dnia w sytuacjach związanych z piciem; 
  8. Gdy ktoś uśmierza przy pomocy alkoholu poczucie winy i wyrzuty sumienia z powodu czynów popełnionych pod wpływem alkoholu; 
  9. Gdy ktoś kieruje samochodem pod wpływem alkoholu; 
  10. Gdy ktoś reaguje napięciem i rozdrażnieniem w sytuacjach utrudniających kontakt z alkoholem lub wobec postulatów ograniczenia picia zaprzecza, że ma problemy z alkoholem; 
  11. Gdy ktoś dostaje od innych ludzi sygnały sugerujące ograniczenie ilości lub powstrzymanie się od picia; 
Jeżeli w ciągu ostatniego pół roku dwa razy zdarzyły się dwie z powyżej opisanych okoliczności, istnieje poważne ryzyko rozwijania się niebezpiecznej choroby. Może nie jest jeszcze za późno? 

Jeżeli próby ograniczenia picia po zauważeniu sygnałów ostrzegawczych się nie powiodły i człowiek mimo szkód pije nadal, należy sądzić, że jest już uzależniony. Wtedy powinien zwrócić się o pomoc do placówki odwykowej i do grup wzajemnej pomocy osób uzależnionych. Obecnie to już nie jest wstyd - z pomocy tej korzysta w naszym kraju ponad sto tysięcy osób. 

Uzależnienie od alkoholu, jest chroniczną, postępującą i potencjalnie śmiertelną chorobą. Może jednak być powstrzymywana, jeżeli osoba uzależniona podejmie syste­matyczną terapię w placówce odwykowej. Cenną pomoc można również znaleźć w środowiskach wzajemnej pomocy, takich jak wspólnota Anonimowych Alkoholików lub Klubach Abstynenta. 

Niestety mechanizmy tej choroby powodują, że zdecydowana większość osób uzależnionych nie chce się leczyć. Tylko presja cierpienia i zagrożenia lub zewnętrznych okoliczności może, choć z trudem, torować osobie uzależnionej od alkoholu drogę do ocalenia. 
Więcej informacji na: www.parpa.pl oraz www.swiatproblemow.pl
Ustawa z dnia z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi-  zobacz

Załączniki

Powiadom znajomego